Salı Eylül 19, 2017

ATİK 24. Kongresi başarı ile sonuçlandı

kaypakkaya-partizan
Ocak 2017 Yılında Hayatını Kaybeden YKP/ML Kurucu Önderlerinden Gregoris Konstantopoulas Yoldaşa Atfedilen 24. ATİK Kongresi Başarıyla Gerçekleştirildi.

 

24. ATİK Kongresi, 8 Nisan 2017 tarihinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde; Almanya, Avusturya, Yunanistan, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, YDG ve Yeni Kadın'ı temsilen 154 delegeden 145'inin katılımıyla açıldı.

Açılışın ardından devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Delege tespitinin yapılmasını takiben Konsey’den YDG temsilcisi bir arkadaşın açılış konuşmasının ardından divan seçimi gerçekleştirildi. ATİK Konseyi'nin Kongreye sunduğu gündem maddeleri çeşitli öneriler ve değişikliklerle onaylandı.

Konsey'in, iki yıllık süreci değerlendiren faaliyet raporunu sunmasının ardından raporun değerlendirilmesi için delegeler söz aldı. Yoğun konuşma talebi üzerine, kongrenin ikinci gününde de faaliyet raporunun tartışılmasına devam edildi. Toplam 44 delegenin söz alarak konuştuğu rapora ilişkin gelen eleştiri ve değerlendirmelere Konsey adına verilen cevabın ardından, mali ve Denetim Kurulu raporları sunuldu. Raporların okunmasının ardından bu iki rapor delegelerin onayına sunuldu. Faaliyet raporu; 30 kabul, 4 çekimser oya karşın, 108 oyla ret edildi. Sunulan mali raporun sonuçlarıyla, denetim kurulunun mali rapora ilişkin farklı bir sonuç belirtmesi üzerine, mali rapor da delegeler tarafından reddedildi. Mali raporun araştırılması için 3 kişilik araştırma komisyonu oluşturuldu.

Faaliyet ve mali raporun sonuçlanmasının ardından 9. gündem maddesine geçildi. Siyasi perspektif yazısı okunup tartışıldı. Konsey adına verilen cevaptan sonra, delegelerin onayına sunulan siyasi perspektif yazısı, 29 kabul, 17 çekimser oya karşın, 83 oyla reddedildi.

“Boyun eğmezliğimiz, mücadele geleneğimiz temel duruşumuzun özetidir”

24. Kongremize katılarak devrimci dayanışma duygularını ifade eden AveG KOM ve Devrimci Aleviler Birliği temsilcileri de birer konuşma yaptılar. Özgür Gelecek ve Partizan adına gönderilen mesajda ise devletin referandum öncesi saldırılarına değinilerek, bu saldırılardan Özgür gelecek ve Partizan'ın da nasibini aldığı ifade edildi. Buna rağmen “Özgür geleceğimizin sesinin kısılması, görevlerinin başından bir an dahi uzak durması söz konusu dahi değildir. Zira bizler zulme boyun eğmeyenlerin, aksine zulmü ortadan kaldırmak için can pahasına savaşanların geleneğinden geliyoruz. Bu boyun eğmezliğimiz, bu mücadele geleneğimiz Özgür gelecek ve Partizan'a yönelik saldırı nereden gelirse gelsin temel duruşumuzun özetidir” denilen açıklama ATİK'e dayanışma temennisiyle sona erdi.

Gazetemiz Özgür gelecek ve Partizan okurları da bu saldırılardan fazlasıyla nasibini almaktadır elbette. Şu anda 10'un üzerinde okurumuz ve gazete çalışanımız gözaltında bulunurken, özgür geleceğimizin sesinin kısılması, görevlerinin başından bir an dahi uzak durması söz konusu dahi değildir. Zira bizler zulme boyun eğmeyenlerin, aksine zulmü ortadan kaldırmak için can pahasına savaşanların geleneğinden geliyoruz. Bu boyun eğmezliğimiz, bu mücadele geleneğimiz Özgür gelecek ve Partizan'a yönelik saldırı nereden gelirse gelsin temel duruşumuzun özetidir.

Hollanda delegelerinin konfederasyonumuzda yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak dönemin ATİK Konseyince açılan ikinci sitenin ve sosyal medya hesaplarının kapatılmak üzere şifrelerinin yeni seçilen konseye devredilmesi önergesi oy birliğiyle kabul edildi.

ATİK Eş Başkanlık sistemiyle yönetilecek

Önergeler gündeminde Yeni Kadın'ın sunduğu eş-başkanlık önergesi 100 delegenin oyuyla kabul edildi. ATİK tüzüğüne eklenecek bu maddeyle bundan böyle ATİK Eş Başkanlık sistemiyle yönetilecektir.

İsveç Türkiyeli İşçiler Komitesi'nin ATİK'e yaptığı üyelik başvurusu kongre delegelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

8-9 Temmuz 2017 tarihinde Hamburg'da yapılacak olan G-20 zirvesine ATİK'in merkezi olarak katılması için YDG ve Yeni Kadın delegeleri tarafından verilen önerge de oybirliğiyle kabul edildi.

24. Kongremiz, Türkiye'de Özgür Gelecek gazete bürolarının işgal edilmesi ve büro çalışanlarına yönelik uygulanan şiddeti kınamak için sunulan önergenin, delegelerin ezici çoğunluğu tarafından kabul edilmesinin ardından bu önergeye ret oyu veren bir grup delegenin devrimci geleneğimize uygun olmayan davranışlar içine girmesi ve ardından Kongre'yi terk etmeleri kongremize gölge düşürmüştür. Kongre boyunca azınlığın çoğunluğa tabi olmasını dile getiren, merkeziyetçiliği dillerinden düşürmeyen, oylamaya katılıp ret oyu verdikten sonra, oylamanın sonucunu kabul etmeyen bu bir grup delegenin, kongre iradesini hiçe sayarak salonu terk etmeleri, savundukları ile pratikleri arasındaki bariz çelişki 24. Kongre tarihimize not edilmiştir.

Önergelerin tamamlanmasının ardından yeni yönetim ve denetim kurulu seçildi. Divan başkanının yapmış olduğu kapanış konuşmasıyla birlikte delegelerin “Birlik-Mücadele-Zafer” sloganlarıyla 24. ATİK Kongremiz başarıyla sonuçlandı.

340

  

Son Haberler