Salı Ekim 24, 2017

Güzel Ana’mız sonsuzluğa uğurlandı

kaypakkaya-partizan
20 Eylül günü yaşamını yitiren PŞTA’lı Güzel Şahin, bugün Kartal Cemevinde sonsuzluğa uğurlandı.

 

17 Eylül’ü 18 Eylül’e bağlayan gece yaşamını yitiren Partizan Geleneğinin temsilcilerinden Serdar Can’ın cenaze töreninde fenalaşarak hastaneye kaldırılan Güzel Şahin(Güzel Ana) için bugün 21 Eylül günü Kartal Cemevinde cenaze töreni gerçekleştirildi. Güzel Ana’nın ailesi, Cumartesi Anneleri, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve İHD Şubeleri, Gezi şehitleri ailelerinden Berkin Elvan ve Ethem Sarısülük’ün annesi, barış anneleri, sanatçı Ferhat Tunç, Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri,(PŞTA) Partizan, YDG, YDK, ESP, SGDF, ÖTSP,, Devrimci Hareket, DAF, SMF, İstanbul Tabip Odası, PSAKD Kadıköy ve Ataşehir Şubesi, Türk Tabipler Birliği, ATİK, Yeni Kadın, Yeni Demokratik Gençlik ve Serdar Can'ı ölümsüzlüğe uğurlarken rahatsızlanan ve aramızdan ayrılan Güzel Ana'yı Serdar Can'ın ailesi de sıkılı yumrukları ile karşıladı.

“Güzel Ana’mız devrimin bir hamalıydı”

Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, Güzel Ana’nın tabutu kadınların omuzunda geldi. Anaların öncülüğünde taşınan Güzel Ana’nın tabutu karşısında saf tutan kitle sloganlarla Güzel Şahinin yılları deviren direniş ve mücadelesini selamladı.

Burada yapılan dini vecibelerin ardından Ali Şengül bir açıklama yaparak, “Dostlar yoldaşlar öncelikle hepimiz bugün güzel anamızı uğurlamak için buraya geldik. Güzel anamız şahsında Altınçağ mücadelesinde yitirdiğimiz bütün dostlar için herkesi saygı duruşuna çağırıyorum” dedi. Saygı duruşunun ardından Şengül “Güzel Ana’mız devrimin bir hamalıydı. Nerede bir hak mücadelesi varsa, nerede bir düşen varsa o hep oradaydı. Sanki dünyanın bütün yükünü taşımak istercesine barikatlarda, sokaklarda, yani hayatın her alanında güzel anayı görürdük. Biz onun evlatlarıyız. Yaşımız ne olursa olsun biz onun çocuklarıyız. Buradan Güzel Ana’mıza söz veriyoruz.  Onun bıraktığı yoldan, devrettiği mirasını devralarak onun çizgisinde yürümeye devam edeceğiz” dedi.

“Hiçbir zaman baş eğmedi”

Şengül’ün ardından Şahin’in yoldaşları ve tanıyanları söz alarak birer konuşma gerçekleştirdi. Güzel Ana’nın 37 yıllık mücadele arkadaşı Selvi Gülmez(Gülmez Ana) bir konuşma yaparak,  “O şerefiyle onuruyla öldü. Hiçbir zaman baş eğmedi” dedi.

Binlerce devrimciye anne olmaya gidiyor

Gülmez Ana’nın ardından Özgür Kemal Karabulut’un annesi Sultan Karabulut bir konuşma yaparak, “Güzel Ana gidiyor ama boş gitmiyor. Güzel ana yüzlerce, binlerce devrimciye selam götürüyor. Yüzlerce binlerce devrimciye anne olmaya gidiyor. O boşu boşuna gitmiyor” dedi.

Ardından Gülsuyu’nda gerçekleştirilecek program aktarıldı. Kitle sık sık “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Güzel Ana ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Güzel Ana onurumuzdur”, “Nubar, Serdar, Güzel, mücadele sürüyor”, “Rojava’dan Dersim’e selam olsun dövüşüne”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Faşizme isyan halka önder Partizan”, “Güzel Şahin ölümsüzdür” sloganları attı.  

Düşündüğü gibi yaşadı, yaşadığı gibi aramızdan ayrıldı

Konuşmaların ardından Güzel Ana’nın naaşı omuzlanarak Gülsuyu’ndaki evinde götürüldü. Evinin önünde yapılan dini vecibelerin tamamlanmasının ardından mezarlığa kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Partizan imzalı “Güzel Ana kavgamızda yaşayacak” yazılı pankart açılırken, Güzel Ana’nın çeşitli eylemlerde yer alan fotoğrafları taşındı.

PŞTA adına söz alan Bekir Zengin, 12 Eylül döneminde hapishane kapılarında nice bedeller karşısında mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. 80’li yılların zulmünün karanlığı içerisinde, mücadele umudunu kaybetmediğini aktaran Zengin, 80’li yılların sonundan itibaren aktif mücadeleye katıldığını hatırlattı. 96 ölüm orucunda 50’li günü aşan açlık grevine girerek içerideki tutsakların direnişini büyüttüğünü kaydeden Zengin, Güzel Ana’yı sadece hapishanedeki direnişlerle sınırlı tutmamak gerektiğinin altını çizdi. Güzel Ana’nın nerde haksızlığa uğrayan, mağdur olan bir topluluk varsa hep yanlarında olduğunu belirten Zengin, düşündüğü gibi yaşadığını ve yaşadığı gibi aramızdan ayrıldığını belirterek, ekledi: “O zaten bunu istiyordu, ölecekse böyle mücadelenin içerisinde ölmeliyim diyordu. Ve öylede oldu. Mücadelenin bir parçası olmaya çalışırken aramızdan ayrıldı”

“İyiki seni tanıdık Güzel Ana”

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Güzel Anne’nin mücadelesinden öğrenilecek çok şey olduğunu anımsatırken, Güzel annenin ardından mücadelenin daha da kararlıkla filizleneceğini belirtti. Devrimcilerin annesi olan Güzel Şahin’in yaşamı boyunca haksızlığa, zulme, baskılara karşı mücadele ettiğini hatırlatan Türkdoğan, en önemlisinin de yıllarca insan hakları mücadelesi yürüttüğü olduğunu söyledi. Cumartesi Anneleri’nin bir eksildiğini ama mücadelelerinin giderek çoğaldığını söyleyen Türkdoğan, “İyi ki seni tanıdık Güzel Ana” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Herkesin anası olarak hafızalara kazındı

Türkdoğan’ın ardından söz alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, savunduğu değerlerinden ödün vermeyen Güzel annenin herkesin anası olarak hafızalara kazındığını söyledi. Güzel Ana’nın insan olmak ve zulme uğramanın hepimizi ortaklaştırabileceğini düşündüğünü belirten Yoleri, birlik söyleminin önemli bir savunucusu olduğunu da aktardı. Güzel Ana’nın son dakikaya kadar kavganın içinde olmak ve kavga içinde ölmek istediğini söyleyen Yoleri, Güzel Ana’nın yaşamının bu şekilde sonlandığını da kaydetti.  

Yoleri sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz onu erken kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Güzel Anne 74 yaşındaydı ama genç erkek ve kadınların enerjisine sahipti. O hep dimdikti. Bizi hep “Güzelim, bir tanem diye severdi. Sevecen olduğu kadar haksızlığa tahammülü hiç yoktu. Polis engellemesi olduğunda o sevecen olan sesi hançer gibi olurdu. Biz ondan çok şey öğrendik. Onun ideolojisi tek bir noktada sınırlamazdı; onun ideolojisi insan sevgisiydi ve zulme karşı olmaktı. Onun yokluğunu şimdiden duyuyoruz. Güzel anne gitti, biz milyonlarca eksildik.”

“Özgürlük, demokrasi, barış savunusuydu”

Cumartesi İnsanları adına konuşma yapan gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak, Güzel Ana’nın yaşam dolu bir insan olduğunu söyleyerek, “Bize hep umut, heyecan verirdi; zulme karşı gelişiyle güven veren bir kişilikti. O fütursuz bir insan hakları savunucusu, fütursuz bir özgürlük, demokrasi, barış savunucusuydu” dedi.

“Mücadeleye ve direnişe olan tutkusu hiç bir zaman tükenmedi“

Partizan adına yapılan açıklamada ise, Güzel Ana’nın yaşamından devrimciliğe dair bir şeyler öğrenmek isteyenler için, zengin örneklere sahip bir yaşamı geride bıraktığını dile getirdi. Onun yaşamından öğrenmek isteyenler için tükenmez bir hazine olduğuna dikkat çekilen açıklamada, 70’i aşan yaşına rağmen her zaman mücadelenin en ön saflarında yer aldığı belirtildi. Kürt halkına yapılan soykırım karşısında, kadınlara yönelik her türlü saldırganlıklara karşı sokaklara çıkan Güzel Ana’nın nerde bir ezilen varsa orada olduğu belirtilen açıklamada, geniş kamuoyu tarafından sahiplenilişinin bir sebebinin de bu duruşu olduğu aktarıldı. Ayrım gözetmeksizin tüm ezilenlerin yanında yer aldığı belirtilen açıklamada, “Mücadeleye ve direnişe olan tutkusu hiç bir zaman tükenmedi” denildi.

Mücadeleye dair inancını hiç kaybetmedi

ATİK, YDG ve Yeni Kadın adına yapılan açıklamada ise, Güzel Ana’nın sınıf mücadelesinin bütün zorlu süreçlerini yaşamasına rağmen, mücadeleye dair inancını hiç kaybetmediği belirtildi. Faşizmin katlettiği bütün devrimci cenazelerinde tabutu taşıyan veya en önde saf tutanlardan biri olan Güzel Ana’nın “Tüm emekleri, özverisi, fedakarlıkları ve sıcacık şefkati, bizlerde ve dokunduğu herkeste baki kalacak ve asla unutulmayacak” denildi. Başta Partizan Geleneği olmak üzere tüm devrimcilerin anası olan Güzel Şahin’e, layık olabilmek için “Daha çok değerlerimize sarılacağız” denilen açıklamada “Umudu, sevdayı ve mücadelemizi onlardan öğrendiklerimizle besleyip, onların anıları ile daha da güzel ve anlamlı kılacağız. Rahat uyu yaşamı boyunca faşizme meydan okumuş güzel yürekli, direnç çiçeğimiz” denildi.

İnsanca yaşadı, gururuyla dimdik öldü

Güzel Ana’nın 37 senelik mücadele arkadaşı Gülmez Ana’da söz alarak, Güzel Ana’yla yaşadığı bir anısını anlatarak “O insanca yaşadı, mücadele etti ve insanca, şerefiyle, gururuyla dimdik öldü” dedi.

TİKKO savaşçısı Özgür Kemal karabulutun annesi Sultan Karabulut’da Güzel Ana’ya dair anılarını anlatmasının ardından, Güzel Ana’nın vasiyeti üzerine İsyan Ateşi adlı şarkının da aralarında olduğu birçok ezgi, Grup Munzur tarafından seslendirildi.

Mezarı başında yapılan anmanın ardından Kartal Cemevine gidilerek, lokma dağıtılmasının ardından cenaze töreni son buldu. 

169