Cumartesi Ekim 21, 2017

Partizan Dergisi 89. sayısı çıktı

kaypakkaya-partizan
“Faşizme, emperyalizme, feodalizme ve her türden gericiliğe karşı” şiarıyla yıllardır ülkede ve dünyada edebiyat, kadın, işçi sınıfı, örgütlenme ve güncel olaylara dair vb. konularla yayın hayatına devam eden Partizan Dergisi, 89. sayısında Tarih konusuyla Nisan Yayımcılık'tan çıktı.

 

89. sayının giriş bölümünden:

“Merhaba

Egemen sınıfların tüm halk kesimlerine yönelik saldırganlığının boyutunu sürekli arttırdığı bir dönemde partizan dergisinin 89. sayısında birlikteyiz. Konumuz TARİH!

Tarih, yaygın olarak olayların kronolojik sıraya göre dizildiği, isteyenin istediği gibi yorumladığı bir alan olarak görülegelebilmiştir hep. Ne yazık ki, aynı durum kimi farklılıklar, özellikle de yorumlardaki farklılıklar dışında devrimci ve komünistler tarafından da benzer şekilde ele alınmaktadır. Oysa mevcut gerçekliğin değiştirilmesi çabası, öncelikle gerçeğin her yönüyle kavranmasını önkoşullar. Buda gerçekliğin geçirdiği evrelerin, bugüne geliş koşullarının yani kısaca tarihinin incelenmesiyle mümkündür. Yani tarih, her şeysen önce gerçekliğin değiştirilmesi için incelenir-öğrenilir. Demek ki, sınıf mücadelelerine yön veren yasaları tarihsel süreçler içinde öğrenmeyenler, iktidarı alma mücadelesinde el yordamıyla hareket etmek zorunda kalırlar.

Tarihe ilgisizlik ya da tarihin diyalektik materyalist yöntemle ele alınamayışı –defalarca kanıtlanmıştır ki- kendini tekrar etmenin “makus talih” olmasının temel nedenlerindendir. Bu “makus talihi” kırmaya hizmet eden esas soru ise “NEDEN-NİÇİN” sorusudur. Olayların salt “nasıl, ne zaman oldu”ğuyla ilgilenenler gerçeğin belki kıyısından geçebilirler ancak onu yakalayamazlar, dolayısıyla değiştiremezler.

Bu konunun her türlü iktidar mücadelesinin temel konularından biri olduğunu düşünerek, Partizan’ın bu sayısını TARİH olarak belirledik ve siz okurlarımızın da ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.” 

652