Salı Ekim 24, 2017

Rojava'da ölümsüzleşen Ulaş Adalı için İstanbul’da anma

kaypakkaya-partizan
12 Eylül günü Devrimci Komünarlar Partisi’nin yaptığı açıklamayla ölümsüzleştiğini duyurduğu kurucu üyelerinden Ulaş Adalı(Gökhan Taşyakan) için İstanbul Birleşik Devrimci Parti Binası’nda anma gerçekleştirildi. Taşyakan’ın enternasyonalist bir devrimci olduğu belirtilen anmada, Taşyakan’ın mücadelesine bağlılık sözü verildi. Gerçekleşen anmaya Gökhan Taşyakan’ın, Aziz Güler’in, Suphi Nejat Ağırnaslı’nın aileleri, HDP Milletvekili Müslüm Doğan, ESP, HDP, Devrimci Hareket, Partizan, ODAK Dergisi ve yoldaşları katıldı.

 

“Aslolan örgüttür, aslolan mücadeledir”

Anmada Taşakan’ın 20 yılı aşkın devrim mücadelesinde olduğu aktarıldı. Türkiye’de birçok direnişte en önde olduğu vurgulanan anmada, Kobane zaferinden Taşyakan’ın en önde mücadele ettiği ifade edildi.

Taşyakan’ın “Direniş umudu yenilmeyecek” başlıklı mektup okundu. Gökhan Taşyakan’ın (Ulaş Adalı) mektubu şöyle: “Direniş Umudu yenilmeyecek...

Sevgili annem, babam, ağabeyim, mücadele yoldaşlarım, Türkiye işçi sınıfı, ezilen Kürt halkı her ulustan genç yaşlı ve kadın yaşam arkadaşlarım, Kurtuluş savaşçıları...

Siz bu satırları okuyorsanız ben Necdet Adalı’nın, Zeki Erginbay’ın, Aynur Sertbudak’ın ve Behzat Baykal’ın ışıklı yolunda ilerliyorumdur.

Tarihsel ve siyasal olarak ezilen Kürt halkının haklı mücadelesinde entarnasyonalist saflarda bir nebze olsun katkı sunabilmişsem ne mutlu bana ne Kurtuluş savaşçılarına...

Sizleri işçi sınıfı ve ezilen halkların haklı mücadelesini hiçbir etki altında kalmadan, kendi özgür irademle desteklemekten pişman olmayacağım, uğruna ölünebilecek değerler vardır ve varolacaktır. Ancak uğruna ölünebilecek değerler yaratmak çok daha zordur. İşte Kurtuluş safları uğruna ölünebilecek değerler silsilesi yaratan bir maniveladır. Şöyle seslenmek isterim sizlere: ‘Aslolan örgüttür, aslolan mücadeledir.’

IŞİD çetelerinin zulmüne direnmek, insanlığın safında yerini almak demektir. Bizlerde naçizane bu görevi hakkıyla yerine getirebilecek görevlerde bulunabilmişsek bu ezilen Kürt halkı sayesinde olabilmiştir. Kürt halkının tarihsel direnişi böyle bir enternasyonalist direnişi mümkün hale getirmiştir.

IŞİD zulmüne direnen Kürt halkı başta olmak üzere; ezilenlerin enternasyonalist dayanışması mümkü hale geldi. Kürt halkının muazzam devrimci potansiyeli Ortadoğu’nun yüz akı oldu.

Buradan birkez daha seslenirken Kurtuşumuzun bayrağı yere düşmeyecek rahatlığıyla sizleri bir kez daha selamlıyorum.

Nasıl ki düşmediyse Stalingrad, yenilmediyse Moskova, düşmeyecek Kobane, düşmeyecek Afrin, düşmeyecek Rojava, direniş yenilmeyecek. Bugüne kadar bana emeği olan mücadele yoldaşlarımı ve dostlarımı birkez daha selamlıyorum. Elveda bütün dünyanın halkları, işçi sınıfı ve ezilenler elveda...”

“Şehit düşen yoldaşlarımız olsa da onlarca, yoldaşımız mücadelemize katılıyor”

Ardından söz alan HDP Milletvekili Müslüm Doğan, “Gökhan yoldaşı tanıma olanağı buldum” dedi. Doğan, “Bu mücadele içerisinde şehit düşen yoldaşlarımız olsa da onlarca, yüzlerce yoldaşımız mücadelemize katılıyor. Halkların bir arada olma zorunluluğu var AKP faşizminin karşısında. Türkiye devrimi açısından Kürdistan devriminin ulaştığı nokta çok önemlidir. Birlikte olmanın zeminini oluşturmak, dayanışma kurmak zorundayız. Biz eşit, demokratik, özgür bir gelecek kuracağız. Sınıf bilincimize göre mücadelemizi büyütebiliriz. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

“Direniş türküsünü hala söyleyenler var”

Birleşik Devrimci Parti adına yapılan konuşmada “Gökhan yoldaşın her sözünde proletarya vardı” denildi. Konuşmada, “Kobane düştü düşecek’ dediklerinde o Kobane’de en önde savaşıyordu. Birleşik devrimci mücadelenin her adımında emek sunuyordu. Gökhan yoldaş bize enternasyonalizmin ne demek olduğunu gösterdi. Gökhan yoldaşı ortak düşmanla ortak mücadele edilebileceğini gösterdi. Gökhan yoldaşın her sözünde proletarya vardı. Direniş türküsünü hala söyleyenler var. Selam olsun ona onun yolundan gidenlere...” ifadeleri kullanıldı.

“Şehit yoldaşlarımızın kimsenin tahmin edemeyeceği kadar kimliği, vatanı vardı”

ÖTSP temsilcisi ise “Bugün siper yoldaşlığının ne demek olduğunun somut halini görüyoruz. Tıpkı Mahirler’de, Denizler’de olduğu gibi. Ölümsüzleşen yoldaşlarımızda Suphi Nejat’ta, Ulaş’ta, Sibel’de bunu görüyoruz. Bizlere düşen ise bizlere bıraktığı mirasların bilinci kuşanmak” dedi.

Partizan adına yapılan konuşmada, Kürt halkına yönelik saldırganlıkta Türkiyeli bir devrimcinin nerede durması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Dünyada halklara kan kusturan emperyalistlere karşı mücadele edildiğini kaydeden Partizan temsilcisi, “Şehit yoldaşlarımızın kimsenin tahmin edemeyeceği kadar kimliği, vatanı vardı. Haksızlığa çıkılan her alan onların vatanı oldu. Bu direnişti onların mülkleri. Onlar şehit düşerken, biz onların mücadelelerini sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

117