Salı Eylül 19, 2017

“Sivas için adalet herkes için adalet”

kaypakkaya-partizan
Sivas Katliamı’nın 24’üncü yıldönümünde binler bir kez daha Sivas’ta biraraya geldi.

 

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak isteyen binler, Ali Baba Mahallesi'nde bulunan cemevi önünde toplandı. Birçok ilden ve yurt dışından katliamı lanetlemek için gelen binlerceinsan Sivas girişinde bir saat arayla 2 kez kimlik kontrolünden geçirildi. Polis, kitlenin getirdiği pankartları tek tek kontrol ettikten sonra fotoğraflarını çekti. Yürüyüş güzergahı da polis tarafından ablkukaya alındı.

Anma için gelen kitle sabah saatlerinde Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından karşılandı ve gelenlere kahvaltı verildi. Kahvaltıdan sonra vakfın önünde toplanan kitle, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” ve “Alevi gençliği görev başında” sloganları attı.

Binlerce kişi, "Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca alanda “Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açıldı.

Eylemde KESK "Katliamın 24. yılında barış ve kardeşlik için yürüyoruz" pankartıyla katıldı. 'Adalet Yürüyüşü'ne katılanlarda yer aldığı anmada Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ile Yüksel direnişinin fotoğrafları taşındı.

"Türküler yanmaz"

Ali Baba Mahallesi'nden saat 10.30’da başlayan yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürüdü. Aileler, yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

Yürüyüşte matem tutan ve siyah giyinen kadınlar ile bağlama taşındı ve "Türküler yanmaz" mesajı verildi.

“Nuriye ve Semih yalnız değil”

Yürüyüşte, HDP ve CHP'li vekillerin tutuklanmasına miting aracından yapılan anonslarla tepki gösterildi. Diğer yandan 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın direnişiyle dayanışma sloganları atıldı.

Yürüyüşe, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, milletvekilleri Mahmut Tuğrul ve Müslüm Doğan ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı. Yürüyüşe Alevi örgütlerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Avrupa'dan da çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi yürüyüşte yer aldı.

Ankara’da gerçekleştirilecek anma programı kapsamında ise saat 17.00’de Kurtuluş’tan Kolej Meydanı’na yürüyüş düzenlenecek ve meydanda kitlesel bir miting gerçekleşecek.

2 Temmuz katliamı İstanbul’da unutulmadı

2 Temmuz 1993’te, Sivas’taki Madımak Oteli’nin yakılması sonucu 33 aydın, yazar ve ozan ile iki otel görevlisi hayatını kaybettiği katliam, dün (1 Temmuz) İstanbul’da Gazi, Okmeydanı ve Akpınar mahallelerinde yapılan yürüyüş ve etkinliklerle anıldı.

Gazi

Sultangazi Hayır Meclisi tarafından Gazi Cemevi önünde düzenlenen bir basın açıklaması ile Sivas’ta katledilenler anıldı.

“Sivas için adalet, herkes için adalet” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kitle sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganları attı.

Açıklamayı okuyan Demokratik Alevi Dernekleri’nden Ali Dursun Aydoğan, Sivas Katliamı’nın, bu topraklarda halkların özgürce yaşama iradesine karşı yapıldığını söyledi.

Sivas’ın ilk olmadığını belirterek, Dersim, Maraş ve Çorum yaşanan katliamları hatırlatan Aydoğan, “Son da olmadı; halklar özgürce yaşama mücadelesini sürdürdükçe, ‘Biz varız’ dedikçe, devletin de halklardan korkusu devam etmiştir. Halkların mücadelesini boğmak istemekte ve bunun bir aracı olarak katliamları devreye sokmaktadırlar. Tıpkı 10 Ekim’de Ankara Garı önünde canlarımızı katlettikleri gibi, tıpkı direnen Kürt halkını Cizre bodrumlarında yaktıkları gibi”  şeklinde konuştu.

Okmeydanı

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler Okmeydanı’nda düzenlenen bir eylemleanıldı. Mahmut Şevket Paşa Sağlık Ocağı önünde “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” pankartını açan kitle, Mehmet Ayvalıtaş Parkı’ndan Dikilitaş Parkı’na kadar yürüdü. Eylemde, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Sivas adalet” sloganları atıldı.  

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, yürüyüşün ardından yaptığı konuşmada, Sivas’ta ve Türkiye tarihi boyunca çeşitli katliamlarda yaşamını yitirenleri andı. Katliamın faillerinden 8 kişinin iktidar tarafından milletvekili yapıldığının altını çizen Demir, “AKP böylece onları ödüllendirdi” dedi. Demir, Sivas’ın bir insanlık ayıbı olduğunu ifade ederek, Sivas, Sur, Cizre, Ankara ve yaşanan tüm katliamların faillerinden hesap soracaklarını ve adalet mücadelesinin devam edeceğini dile getirdi.

Demir, Sivas Katliamı’nın üzerinden 24 yıl geçtiğini hatırlatarak, devlet nezdinde faillerin aklanmış olsa da halk nezdinde hiçbirinin aklanmadığını ve katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulacağını vurguladı.

Akpınar

Sancaktepe’ye bağlı Akpınar Mahallesi’nde de, Akpınar Dayanışması, Sivas Katliamı’nda yitirilenler için anma etkinliği gerçekleştirdi. Özgürlük Meydanı’nda yapılan anma etkinliğinde Can Dündar’ın Sivas Katliamı belgeseli gösterimi ve ardından müzik dinletisi yapıldı.

166

  

Son Haberler