Cumartesi Ekim 21, 2017

Tutsaklara yönelik saldırılar devam ediyor!

kaypakkaya-partizan
Yıldız Keskin, Gülay Efendioğlu ve Yeliz Türkmen, Gebze Adliyesi’nde görülecek olan davalarına götürülmek için hücrelerinden alınırken yine asker araması dayatıldı. Kadın ve erkek askerler; zorla, arama hücresinde kelepçe takarak, üzerlerine oturarak, yüz üstü yatırarak işkence uyguladı.

 

Gebze ve Tekirdağ hapishanelerinde tutsaklara yönelik tecrit uygulamaları dayatmalar ve işkencelerle sürüyor. Dayatmaları kabul etmeyen tutsaklar darp edilerek, disiplin cezalarıyla teslim alınmaya çalışılıyor.

F tipi hapishanelerde tutsaklara yönelik tecrit politikası baskı ve saldırılarla sürüyor. Son bir hafta içinde tutsaklardan gelen bilgiler saldırganlığın boyutunu gösteriyor.

TAYAD’lı Aileler, yazılı bir açıklama yaparak Gebze Hapishanesi’ndeki saldırıları aktardılar. Açıklamaya göre, tutsaklar kendilerine yönelik saldırılarla ilgili olarak şunları ifade ediyorlar: “Son süreçte çeşitli gerekçelerle ‘cezaevi’ idaresinin saldırısına uğruyoruz. Saldırmak için adeta gerekçe uyduruluyor. Üst üste askerlerin ve gardiyanların saldırısına uğradık. Saldırı gerekçelerinin başında onur kırıcı, keyfi üst aramasını kabul etmememiz ve de devrimci avukatlara özgürlük kampanyamız çerçevesinde takmış olduğumuz kokartlardır. ‘Cezaevi’ idaresi saldırılarla beraber üst üste disiplin cezaları vererek bu saldırı aracını da aktif bir şekilde kullanmaktadır.”

ÇHD’li avukatların tutuklanmasına dikkat çekmek için taktıkları kokartlar nedeniyle tutsaklara arka arkaya saldırılar gerçekleştirildi. Yeliz Türkmen kokartı çıkartma dayatmasını kabul etmediği için tedavi hakkı gasp edildi. Yıldız Keskin de kokart çıkartma dayatmasını kabul etmediği için duruşmasına götürülmedi.

Özlem Taşdemir'in taktığı kokart başmemur Muhlis Dağıstanlı’nın saldırısında zorla söküldü.

Saldırının merkezi üst araması dayatmaları

Yıldız Keskin ve Gülay Efendioğlu’nun hastane sevki sırasında, asker üst aramasına katılmak istedi. Bunu kabul etmeyen tutsaklar gardiyanların saldırısına uğradı, arama çıkış noktasından kaldıkları hücreye sürüklenerek getirildi. Bu saldırı sonrasında iki tutsağa 15 gün hücre cezası verildi. Saldırıyı duyan ve slogan seslerini kapı dövme eylemiyle destekleyen Yeliz Türkmen’e de 15 gün hücre cezası verildi.

Yıldız Keskin, Gülay Efendioğlu ve Yeliz Türkmen, Gebze Adliyesi’nde görülecek olan davalarına götürülmek için hücrelerinden alınırken yine asker araması dayatıldı. Kadın ve erkek askerler; zorla, arama hücresinde kelepçe takarak, üzerlerine oturarak, yüz üstü yatırarak işkence uyguladı.

Tutsaklar, hapishane idaresinin saldırılarına gerekçe yaptığı arama dayatması için şunları ifade etti: “Bugün hala, hastane ve mahkemelere her götürülen arkadaşımıza askerin üst araması yapması dayatılmaktadır. Bugüne kadar cezaevi personelinin yaptığı arama yerine, askerin arama dayatması tamamen keyfidir. Zorla sokulduğumuz arama hücrelerinde, işkenceyle kelepçe takılmış bir şekilde zorla ringlere atıldık. Defalarca gördük ki arama bahanesiyle yapılan işkencedir.”

Tutsaklar işkence hakkında ilettikleri suç duyurularına savcılığın cevap vermediğine dikkat çekerek, savcılığın da saldırıya onay verdiğini ifade ettiler. Avukatlara, ailelere, basına gönderilen mektuplar engellenerek işkencenin duyulmasının önüne geçilmeye çalışıldığını belirttiler.

TAYAD’lı Aileler, özgür tutsakların anlattığı saldırı ve işkencelere son verilmesi için,  Salı günü görüşten önce, saat 13.00’te basın açıklaması yapacaklar.

Tekirdağ’da da sistematik işkence!

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 7 Ocak günü iki siyasi tutsağın darp edildiği öğrenildi. Birgün’den Zeynep Kuray’ın haberine göre, PKK dava hükümlüsü Abdulkadir Bozkurt’un görüşçüsü olarak cezaevine giden Gamze Kızıltaş, PKK’li tutsak Mazlum Oğuz ve ismini öğrenemediği MLKP’li bir tutuklunun 10 gardiyan tarafından feci şekilde darp edildiğini bildirdi.

Kızıltaş, daha önce çıplak arama uygulamalarına da katılan Nalan isimli bir kadın gardiyanın işkencelere eşlik ettiğine tutuklular tarafından dikkat çekildiğini aktardı. Sürgün edilen tutsaklara yönelik işkencelerin giderek arttığına dikkat çeken Kızıltaş, tutsakların anlatımlarını şöyle aktardı: “Üç gün önce 3 kişilik hücrede kalan ve Mardin Cezaevi’nden sürgün getirilen Mazlum Oğuz isimli mahkumun yaklaşık 10 gardiyan tarafından darp edildiğini, gardiyanların yanında Nalan isimli kadın gardiyanın da yer aldığını söylediler. Nalan isimli kadın gardiyanın özellikle son sürgünlerle birlikte cezaevine getirilen erkek mahkumlara dayatılan çıplak arama işkencesine de eşlik ettiğine dikkat çektiler.”

Bu saldırıdan iki gün önce de başka bir siyasi tutsağın daha gardiyanlar tarafından darp edildiği ve hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Kaynak: kizilbayrak.net

1593