Cumartesi Ekim 21, 2017

HDK’dan coşkulu HAYIR Şöleni

kaypakkaya-partizan
Partizan adına ise, “Zindanlarda, şehirlerde ve kırlarda yükselen direnişin coşkusu ile tüm halkımızı Partizan olarak selamlıyoruz. Faşist baskıların, saldırganlığın doruğa yükseldiği bir süreçte direnişi kendisine rehber edinen kadınlar, Kürtler, Aleviler, LGBTİ’ler ve diğer tüm ezilenler olarak 16 Nisan’da Hayır’larımızla faşizme cevap olma yolunu adımlayacağız. Ayrıca haftalardır zindanlarda bedenlerini açlığa yatıran tutsaklarımızı selamlıyoruz, onlara ses olma çağrısında bulunuyoruz. An serkeftın, an serkeftın”

 

İstanbul: HDK tarafından “Tek başına değil hep birlikte HAYIR” şiarıyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saat 15.00’da bir araya gelen binlerce kişinin coşku ile girdiği salonda , “Kadınlar HAYIR diyor”, “Hayır gençlik kazanacak”, “Hayır kazanacak kadınlar kazanacak”, “Bütün dillerin bütün inançların bütün kültürlerin özgürlüğü için HAYIR” vb çok sayıda pankart asıldı.

Etkinlik saygı duruşunun ardından selamlama ile başladı. Sahneye ilk olarak konuşmak için Ertuğrul Kürkçü çıktı.

Kürkçü, HDK’nın çıkışına dair kısa bir özet yaparak,  HDK’nın birçok farklı rengi bir araya getirmeyi başaran proje olduğunu belirtti.

Kürkçü, HDK’nın içinden çıkmış olan bir parti olarak HDP’nin Eş Genel Başkanlarının, milletvekillerinin tutuklanmasına rağmen sesi kısılan herkesin yerini doldurma potansiyeli olduğunu, bunu ise kimseden icazete ve izin almadığı başarabildiğini HDK’nın sadece halktan izin aldığını o nedenle kimsenin HDK’yı  kapatamayacağının altını çizdi.

Kürkçü HDK’nın tüm ötekilerin kurtuluş mücadelesiyle bir araya geldiğini belirterek, HDK’nın önünde önemli bir görev olduğunu ve halkın iradesinin HAYIR etrafında bir araya getirerek, Tayyip Erdoğan’nın siyasi cenazesini kaldırmak gibi önemli görevi olduğunu sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

Kürkçü’nin ardından Silivri Hapishanesinde tutsak olan Sebahat Tuncel’in  mesajı okundu.

Tuncel direnen kadınlarını selamlayarak başladığı mesajını tutsakların 40’lı günleri geride bırakan açlık grevi için duyarlılık çağrısı yaparak sonlandırdı.

KÖZ adına bir mesaj okunurken, farklı inanç ve gruplar adına sahneden selamlama yapıldı.

Etkinliğin bu kısmında Şengal’den Ezidi kadınlar adına konuşan bir kadının canlı bağlandığı sırada salonda coşku büyüdü.

 Koçyiğit, “Kürdün zulümlere cevabı Amed, Şırnak, Cizre Newrozudur”

Ardından HDK EŞ sözcüsü Gülistan Koçyiğit konuşmasını yaptı. Koçyiğit ilk olarak 30 Mart Kızılere katliamında şehit düşenleri anarak “Denizle için ölüme giden Mahirler mücadelemizi aydınlatmaya devam ediyor” dedi. Koçyiğit konuşmasında zorlu bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, devletin taş üstünde taş, omuz üstünde başı bırakmadığı bu zorlu dönemde halkın direnişi gibi bir gerçeklik olduğunu belirten sözlerine yer verdi. Devletin Kürdistan’da devreye koyduğu zulme karşı Kürdün cevabının Amed Newrozuyla, Şırnak Newrozuyla, Cizre, Gewer Newrozuyla verdiğini dile getirdi. Koçyiğit “Biz halkın tankı topu tüfeği yok, bizim faşizme karşın örgütlülüklerimiz büyütmememiz gerekiyor. Gelin örgütlülüklerimizi büyütelim. Böylece gerekli cevabı bu şekilde verelim. Bu salon buradaki enerji, coşku 16 Nisan müjdesini veriyor” dedi. Hapishanelerde devam eden açlık grevi için duyarlılık çağrısı yapan Koçyğit konuşmasını sonlandırdı.

Partizan; “direnişi kendine rehber edenleri selamlıyoruz”

Etkinlik HDK bileşenleri adına sahneden selamlama ile sürdü. Şölende birçok kurum adına selamlama mesajları yapıldı. Alınteri etkinliği bir mesajla selamlarken Partizan adına ise, “Zindanlarda, şehirlerde ve kırlarda yükselen direnişin coşkusu ile tüm halkımızı Partizan olarak selamlıyoruz. Faşist baskıların, saldırganlığın doruğa yükseldiği bir süreçte direnişi kendisine rehber edinen kadınlar, Kürtler, Aleviler, LGBTİ’ler ve diğer tüm ezilenler olarak 16 Nisan’da Hayır’larımızla faşizme cevap olma yolunu adımlayacağız. Ayrıca haftalardır zindanlarda bedenlerini açlığa yatıran tutsaklarımızı selamlıyoruz, onlara ses olma çağrısında bulunuyoruz. An serkeftın, an serkeftın” denildi.

 Emek Meclisleri adına bir işçi, işçilerin neden HAYIR dediğine vurgu yapan bir konuşma yapılarak etkinliği selamladı.

Etkinlik HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun konuşmasıyla devam etti. Hamzaoğlu’nun konuşmasının ardından Sarya  Kobane’de IŞİD’e karşı savaşırken şehit düşen Sarya(Sibel Bulut şahsında kadın savaşçılar için bestelenen marşla müzik dinletisine geçildi.

 Müzik dinletisi Rojda, Bandista, Erdoğan Emir, Haluk Tolga İlhan, Veysi Ermiş, Yasemin Göksu’nun türküleri, şarkıları ile devam etti.

215